BUDGETMAW   14,202
SparkPoints
10,000-14,999 SparkPoints
 
 
BUDGETMAW's Recent Blog Entries

Saturday, February 23

Saturday, February 23, 2013

Breakfast - MIM with whipping cream; tea with splenda and gelatin
Lunch - Broccoli and Cheddar Quiche
Supper - Sauteed Pork and Cabbage
Evening tea - tea with splenda

Total cost of food eaten - $2.69

  
  Member Comments About This Blog Post:

JO88BAKO 2/23/2013 9:22PM

    Sounds yummy! You did a great job

Report Inappropriate Comment
ARNETTELEE 2/23/2013 9:02PM

  Very nice!

Report Inappropriate Comment


Friday, February 22

Friday, February 22, 2013

Breakfast - asparagus cooked in cream and butter and then scrambled with eggs; tea with splenda and gelatin
Lunch - Broccoli and Cheddar Quiche
Supper - pork shoulder roast, Daikon Chips (thinly sliced daikon brushed with lard and then broiled and supposed to be similar to potato chips. They weren't.)
Evening tea - tea with splenda and gelatin

Total cost of today's food - $3.57

  


QUICHE

Friday, February 22, 2013

I have a broccoli and cheddar quiche in the oven for lunch. Don't know why I haven't made quiche lately. It's a good budget meal and very versatile. Here's the recipe for today's quiche.

BROCCOLI AND CHEDDAR QUICHE

4 eggs
1 c heavy whipping cream
8 oz shredded extra sharp cheddar
1 lb frozen broccoli
1 good squirt mustard (optional)
1 t oregano (optional)
salt and pepper to taste (don't forget that the cheese may be salty)

Cook the broccoli about 3/4 of the way done. It will continue to cook some in the oven, but it needs to be most of the way cooked before it starts. If using chopped broccoli*, spread it out as evenly as possible in an 8" or 9" square cake pan, preferrably glass. Or use a 10" deep dish pie pan, or figure on one regular size pie pan with some left over to cook in a different pan.

Put eggs, cream, and seasonings in blender and blend for a few minutes. Add cheese and blend some more. Pour over the broccoli and rearrange the broccoli as needed to make it even. You can stir it in the pan to spread the broccoli evenly if you want.

*If using broccoli cuts (which for some reason are all I can find at Walmart), don't put it in the bottom of the pan. Instead, put only about half of the cheese in with the eggs and cream, and then about half of the broccoli cuts. Blend until the broccoli is in little bits, and pour about half of it into the pan. Add the rest of the broccoli to the rest of the egg mixture, and blend again to chop up the broccoli. Pour this into the baking pan and mix well. Add the rest of the cheese and mix again. Or, if you happen to have a big food processor (which I don't), use the food processor to chop your broccoli cuts and proceed as though you had bought chopped broccoli to begin with.

Bake at 350 for about 45-60 minutes, or until set, puffy and golden. It will probably sink some when it comes out of the oven.

Let cool a few minutes, then cut into four or six pieces.. Top with a dollop of sour cream if desired. It's good that way.

Cover and refrigerate leftovers. Can be frozen, but it's better if you can eat it up in a few days. It keeps well in the fridge. Can be eaten hot from the oven, or at room temperature. Leftovers can be nuked or it can be eaten cold from the fridge.

This makes 4 very generous servings, and can easily be stretched to 6 servings, especially if you're serving something else with it, like a salad for lunch or supper.

At 4 servings, it has 550 calories, 47 grams of fat, 26 grams of protein, 9 grams of carbs, and 3.4 grams of fiber, or 5.6 net carbs. At 6 servings, it has 366 calories, 31 grams of fat, 18 grams of protein, 6 grams of carbs, and 2.3 grams of fiber, or 3.7 net carbs. Nutritionally, it stretches just great to 6 servings.

It cost $4.15 for the whole quiche, as follows:

4 eggs @ $1.25 per dozen = .42 (Kroger)
8 oz extra sharp cheddar = $1.79 (Aldi)
1 c heavy whipping cream @ $3.86 per quart = .97 (Walmart)
1 lb frozen broccoli = .98 (Walmart)

At 4 servings, that's $1.04 per serving. At 6 servings, that's 69 cents per serving.

There are several ways to make it cheaper. The easiest, of course, is to make it 6 servings instead of 4 servings. You could use less broccoli, say 8 oz, but then it wouldn't stretch as well for 6 servings. You could use another egg or two, and/or another cup of cream, and it would definitely stretch to 6 or even 8 people, especially if you made it in a 9"x12" cake pan or two pie pans, which you'd have to do or else it would spill all over the bottom of the oven, which is not a very budgety thing to have happen. Some recipes call for sour cream (65 cents a cup) or oil (don't know what it costs) instead of the cream. Or cottage cheese, which has a few more carbs, but I can sometimes get for 50 cents a cup (99 cents per pint). You could use a cheaper veggie, especially in the summer if you have "free" veggies from the garden.

You can also vary it according your tastes. Frozen chopped spinach works great - just thaw it and squeeze it out very well; parmesan and/or feta work well with spinach, as do dill and parsely. Mushrooms need to be cooked very dry before adding. Zucchini needs to be grated and squeezed really dry. Tomatoes need to be blotted very dry, which means you lose all the juice, and even then they make the quiche goopy. You can add onion with any vegetable (cook it first) or with any meat. Same with bell peppers; red ones are especially attractive, though they taste the same as green. Jalipenos or other chilis work well too. And you can add meat - ham, bacon, sausage, chicken, hamburger, canned salmon, etc. Just be sure that the meat is cooked and drained before adding it. And use whatever kind of cheese you want - feta, parmesan, mozzarella, Jack, spicy Jack, Swiss, etc. Just be sure that it's a melting cheese; there are a few kinds that don't melt. And if you use a really strong cheese like a blue cheese you might want to pair it with a mild cheese.

  
  Member Comments About This Blog Post:

DIET_FRIEND 2/22/2013 3:05PM

    Mmmmm...quiche! I have made it crustless for many years. It's good. Thanks for the reminder.

Report Inappropriate Comment
WOUBBIE 2/22/2013 1:41PM

    Glad I read this today! Now I know what's for dinner!

Report Inappropriate Comment
ALICIA214 2/22/2013 1:17PM

 

I love quiche Thanks for posting the recipe!!


emoticon

Report Inappropriate Comment


Thursday, February 21

Thursday, February 21, 2013

Today's food -

Breakfast - asparagus cooked in butter and cream and then scrambled with eggs; tea with splenda and gelatin
Lunch - salad of cauliflower, hardboiled eggs, ranch dressing
Supper - Veggie Beef Soup and carrots
Evening Tea - tea with splenda and gelatin

Total cost of food eaten today - $3.43

  
  Member Comments About This Blog Post:

JAMBABY0 2/21/2013 8:57PM

    Awesome job!

Report Inappropriate Comment
GOOSIEMOON 2/21/2013 8:53PM

    emoticon

Report Inappropriate Comment


Finally! Hamburger is on sale!

Thursday, February 21, 2013

I have been waiting all month for hamburger to go on sale! The closest it came was $2.77 for ground chuck, and I want it for less than $2.00 per pound. Well, Marsh has it for $1.98 starting today. If this were all for real, I would stock up on it. Instead, I mostly buy meat from the Farmers Market, where it does cost more but is, I hope, better for me. One farmer raises his animals only on pasture, and essentially organic, and sells his hamburger for $4.00 per pound, or $3.50 if you place a big enough order. It's a lot leaner than I'd really like, but then grass fed beef usually is. And I asked another farmer at the market about his hamburger, and he said that it's probably about 90% lean, although his is grain finished. And it costs more. Anyway, if you've noticed very little beef in my menus this month, it's because it hasn't been on sale, and pork has.

  
  Member Comments About This Blog Post:

KICK-SS 2/21/2013 9:12PM

    You can invest in a meat grinder (you can get them that aren't too expensive) and then buy some chuck roast or whatever's on sale and grind it yourself. My son has a grinder, hepaid about $60. for it) and he buys chuck at our local "Cash & Carry" and grinds it. It's fantastic - a good amount of fat too. A food processor can always work too for small amounts, I do that just for myself sometimes, but since the son shares with Mom, that's nice.....

Report Inappropriate Comment
MELMOMOF4 2/21/2013 8:27AM

    we don't buy hamburger. we buy other meats. but yes ground chuck is very expensive

Report Inappropriate Comment
TIME2BLOOM4ME 2/21/2013 8:25AM

    emoticon

Report Inappropriate Comment


First Page  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 Last Page