BUDGETMAW   15,127
SparkPoints
15,000-19,999 SparkPoints
 
 
BUDGETMAW's Recent Blog Entries

Cinnamon Roasted Delicata

Monday, February 25, 2013

Delicata squash is lower carb winter squash. The ones I have seen at the Farmers Market are about a pound each. They are sweet, cook more quickly than other winter squash, have a thinner peel that cuts easily, and the peel is eaten, too. Which makes it much easier to use than most winter squash. One pound of squash has 158 calories and about 33 net carbs.

Tonight I cut a squash in half legnthwise and scooped out the seeds (which of course I'm saving to bake and eat like pumpkin seeds). Then I cut it up into about 1" pieces, tossed them in 2 tablespoons of melted lard (coconut oil or butter would work, too), and then tossed with 1 tablespoon of cinnamon. Baked it at 400 for about 20 minutes or until soft. It was very good, with all the sweetness coming from the squash itself. I ate half of it tonight, which is more carbs than I usually have from a veggie, but that was about all the carbs for the day.

  
  Member Comments About This Blog Post:

EXOTEC 2/26/2013 12:46AM

    Delicata is hands-down my very favorite squash! Seems like you can only get it for a limited window of time, unfortunately. That may be best though, since if we're eating seasonally correct foods, and that's the right time for Delicata...well...

I also do the cinnamon thing. I don't cube it up, though; I just slice it in half lengthwise, put a goodly portion of butter in the scooped-out cavity, and sprinkle it with Splenda blend and cinnamon. I bake mine under foil with a little water in the pan for about 30 minutes and then take the foil off and finish cooking til it's tender. I can make a whole meal out of half a Delicata! I've also used pie spice, which is tasty on any winter squash.

Yum. Now I've got to go on a safari for Delicata! I wonder...maybe I could cube it up like you do and freeze the cubes. Or mash the baked meat and freeze that? I just want it out of season, glutton that I am! LOL

Report Inappropriate Comment
LIVERIGHTNOW 2/25/2013 8:00PM

    that sounds yummy. Haven't seen Delicata since I moved up here. There is a Farmer's Market about 45 minutes away...might try there but not sure they are open this time of year. Tuesday is their day, maybe I'll go for a drive tomorrow. Thanks MAW

Report Inappropriate Comment


Meatloaf

Monday, February 25, 2013

Here's a recipe for meatloaf. It's not real cheap, but it's reasonably priced. And good. And low carb. And easy.

BEST MEAT LOAF
(adapted from Low Carb Comfort Food Cookbook)

2/3 c heavy cream
1-1/2 lb lean ground beef
1 T dried parsley
1/2 c finely minced onion
1 t salt, or to taste
Pepper to taste
1 oz Parmesan cheese
1 egg

Preheat oven to 325.

Combine all ingredients, mixing lightly. Do not overmix. Put in oaf pan. Bake for about 1 hour or until done.

Total cost, using ground chuck at $2.77 per lb = $5.36, or $1.34 per serving for 4 servings.


  
  Member Comments About This Blog Post:

NANCYPAT1 2/25/2013 7:50PM

    Thank you for posting the recipe - it sounds delicious

Report Inappropriate Comment


Recap

Sunday, February 24, 2013

Well, my 30 day Food Stamp Challenge is over. I overspent a little - $103.13 for the month and I was shooting for under $100, but there were some expensive veggies that I had on hand when the Challenge started that had to be eaten even though they raised the cost of my food. So I'm satisfied. This last week, when all the old veggies were gone, I averaged $3.06 per day.

For the month, I averaged the following daily nutrition -

Calories - 1726
Fat - 130 grams (68%)
Total carbs - 40 grams
Fiber - 14 grams
Net carbs - 26 grams
Protein - 106 grams

And I lost 8 pounds this month.

  
  Member Comments About This Blog Post:

BUDGETMAW 2/25/2013 7:31AM

  Honestly, Birgit? I buy my eggs and most of my beef and pork and almost all of my summer veggies at the Farmers Market, though I priced them at the regular stores for this challenge. The rest of my food (and almost everything as I priced it for this challenge) comes from Sam's, Walmart, Kroger (a major chain that's owned by the same people that own Fred Meyers and another big chain that I can't remember), and Marsh (a large mid-Western chain). And a few things from the local health food store/co-op. Mostly Walmart, except for when Marsh or Kroger has a really really good sale, or a very few things (like Juanita's Mexican Style Hominy) that Walmart doesn't carry.

Report Inappropriate Comment
DIET_FRIEND 2/25/2013 12:56AM

    emoticon

Report Inappropriate Comment
WOUBBIE 2/25/2013 12:02AM

    That is completely awesome, Maw!

Report Inappropriate Comment
HOUNDLOVER1 2/24/2013 11:52PM

    Amazing! Great job! Both on the budgeting and on the weight loss. I guess my grocery bill shows me that I am really a picky eater. Fortunately more and more of our food comes from our garden, veggies, fruit and eggs.
Just curious, where do you shop? emoticon emoticon

Comment edited on: 2/24/2013 11:53:39 PM

Report Inappropriate Comment


Sunday, February 24

Sunday, February 24, 2013

Breakfast - MIM with cream, tea with splenda and gelatin
Lunch - soup - pork broth from cooking the pork roast in the pressure cooker, riced cauliflower, chopped carrots, frozen spinach, eggs
Snack - turkey giblets
Snack - tea with splenda
Supper - turkey skin and other bits
Evening tea - tea with splenda and gelatin

Total cost of food for the day - $2.86

  


Turkey

Sunday, February 24, 2013

I cooked a turkey today. Walmart had them on sale for 60 cents a pound in January, so I got 5 of them. Small-ish ones, too, about 11 to 12 pounds each. The one I cooked today was 11.25 lbs and cost $6.75.

I took the neck and giblets out and cooked them in water, and roasted the rest of the thing. I ate the heart and gizzard this afternoon when they were done, and at the skin off the whole turkey this evening. And in case you're thinking that skin isn't "real" food, that was 71 grams of protein and 143 grams of fat. Which, for those of you interested in the fat fast, comes out to 82% fat. I had another cup or so of scraps as I was taking the meat off the bones, plus the meat from the neck and the wing tips, so call it 3 servings of turkey today. I took the meat off of the bones and put it in one and two cup freezer containers - 10 cups worth. That's 13 "servings" at 1 cup each. Then I put the bones and the stock from cooking the giblets and the juices from the bottom of the oven bag into the crockpot, and I'll end up with half a dozen or so pints of good strong turkey bone broth. Plus another "serving" of meat when I clean the bones off again. So 14 servings for $6.75, or just under 50 cents per serving or cup of meat. Plus half a dozen or so pints of broth which I say cost nothing as they are a by-product of the turkey meat. Not a bad deal! Of course, you don't usually get turkey for 60 cents a pound - or at least I don't - but even at 79 cents a pound (a common holiday price) that's less than 65 cents per cup or serving.

  
  Member Comments About This Blog Post:

LIVINMYDREAMS 2/25/2013 12:06PM

    Rarely in Ca do we get that kind of price for turkey. I wish!

Report Inappropriate Comment
GLC2009 2/24/2013 10:21PM

    i love turkey. i love the whole process. you start with the nice turkey dinner, then have sandwiches (which i now make wheat free) and then, the soup!! awesome!

Report Inappropriate Comment
DIET_FRIEND 2/24/2013 9:21PM

    When you break it down like that, it's easy to see how inexpensive turkey is.

Report Inappropriate Comment


First Page  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 Last Page