BUDGETMAW   10,599
SparkPoints
10,000-14,999 SparkPoints
 
 
BUDGETMAW's Recent Blog Entries

June 6 - June 12 prices

Saturday, June 08, 2013

Prices this week are about the same as last week. Still no good deals. Since I'm so late finishing up last week's menus, I'm going to skip them for this week. They would be pretty similar to the last few weeks. I'll probably skip next week, too, since I'll be out of town for 3 days.

  


Shopping list at May 30 - June 5 prices

Saturday, June 08, 2013

Here's what I bought for this month. ** indicates on sale.

Walmart -
1 10-lb bag of chicken leg quarters @ $5.90
4 lbs frozen broccoli @ 98 cents per lb
1 head garlic - 50 cents
1 oz ginger root @ $3.98/lb
2 green peppers @ 64 cents each**
1 26-oz bag frozen spinach @ $1.98
1 bottle liquid splenda @ $2.98/bottle
1 can mackerel @ $1.39/can
1 17-oz bottle pure olive oil @ $2.68/bottle
1 small jar soy sauce @ $1.50 (guess)
1 24-oz can spaghetti sauce @ 1.00/can
1 salt and pepper pack @ $1.29
1 lb sunflower seeds @ $2.50
herbs and spices @ 50 cents per jar -
- chili powder
- cinnamon
- garlic powder
- Italian Seasoning
- onion powder
- parsley

Aldi -
2 lbs Jumbo Franks @ 99 cents per lb
3 8-oz block cheddar @ $1.79/lb
1 lb butter @ $2.49
24 oz cottage cheese @ $2.29
1 qt half and half @ $1.49
1 8-oz block mozzarella @ $1.79
1 5-oz carton shredded Parmesan @ $1.99
1 pt whipping cream @ $1.99
1 2-lb bag carrots @ $1.39/bag
1 big head celery @ $1.49/head
1 3-pack romaine @ $2.49/pack
1 3-lb bag onions @ $1.89/bag
2 lbs fresh strawberries @ 99 cents/ lb**
2 cans tomatoes @ 59 cents/can
1 12-oz jar mustard @ $1.29
1 bottle steak sauce @ 99 cents per bottle
2 cans tuna @ 69 cents per can
1 750-ml bottle white wine @ $2.89/bottle**
1 bottle wine vinegar @ $2.00 (guess)

Farmers Market -
1 cucumber @ $1.00
1 big zucchini @ $1.00

Co-op -
1 T cayenne @ 18 cents per tablespoon
1 T curry powder @ 50 cents (guess)
6 oz flax seed @ $1.99/lb
10.5 oz lentils @ $1.99/lb
6 oz grind-your-own peanut butter @ $3.39/lb

2 lbs bone-in chicken breast @ 99 cents per pound**
1 lb hamburger @ $2.50
2 lbs boneless pork roast @ $2.49/lb**
2 lbs pork chops @ $1.77/lb**
1 pt sour cream @ $1.00**
2 half gallons whole milk @ 99 cents per half gallon**
1 small carton yogurt (starter)
4 lbs cabbage @ 49 cents per lb
2 cantalope @ $1.97 each**
1 big head cauliflower @ $3.58 per head

Total cost for the 28-day month was $118.43. As usual, I had lots of herbs and spices and condiments and staples left over from having to buy a bottle or jar or bag and only needing a little bit. But I used up most of the rest of it.

That's roughly 18 oz of meat/cheese/eggs per day (cheese ounce for ounce, eggs at 1 ounce each), including bones, etc. and 16 oz veggies per day, generally not including the waste.

  


Week 4 at May 29 - June 5 prices

Saturday, June 08, 2013

Here are the menus for the last week of the month at May 29 - June 5 prices.

Day 22 -
Breakfast - yogurt, flax, sunflower seeds, half and half, cinnamon, cantalope
Lunch - Chicken Broccoli soup, devilled eggs
Supper - Creamy Winey Chicken over caulirice

Day 23 -
Breakfast - yogurt, flax, sunflower seeds, half and half, cinnamon, strawberries
Lunch - salad of cabbage, onion, franks, cheddar, mayo, mustard
Suppper - Microwave Lasagna, broccoli

Day 24 -
Breakfast - yogurt, flax, sunflower seeds, half and half, cinnamon, strawberries
Lunch - salad of cabbage, onion, franks, cheddar, mayo, mustard
Supper - chicken breast w/pasta sauce and mozzarella; creamed spinach

Day 25 -
Breakfast - cottage cheese, cantalope
Lunch - Chicken Broccoli Soup, devilled eggs
Supper - Lentil Soup, franks, sour cream

Day 26 -
Breakfast - yogurt, flax, sunflower seeds, half and half, cinnamon, strawberries, whipping cream
Lunch - salad of celery, cauliflower, mayo, Italian Dressing, eggs
Supper - chicken breast w/pasta sauce and mozzarella; creamed spinach

Day 27 -
Breakfast - yogurt, flax, sunflower seeds, half and half, cinnamon, strawberries
Lunch - Chicken Broccoli Soup, devilled eggs
Supper - Lentil Soup, franks, sour cream

Day 28 -
Breakfast - yogurt, flax, sunflower seeds, half and half, cinnamon, cantalope
Lunch - Sausage Gravy over eggs; salad of lettuce, cucumber, pepper and ranch dressing
Supper - pork chop, Broccoli Casserole

Average daily calories = 1782, fat = 123 grams, protein = 107 grams, total carbs = 62 grams, fiber = 20 grams, average net carbs per day = 42. It's a bit high on carbs as I tried to use things up, but not far from my goal of about 40 per day.

  


Herbs and Spices

Wednesday, June 05, 2013

Herbs and spices are expensive! I can get jars of a few things (cinnamon, garlic powder, onion powder, Italian Seasoning, lemon pepper, chili powder, seasoned salt) at Walmart for 50 cents a jar, or slightly bigger jars of more things (the same as at Walmart, plus cumin and parsley and a few others) at Aldi for 99 cents, but beyond these very basic seasonings it gets really expensive.

The cheapest place I've found to buy herbs and spices is at someplace like Winco, where you can buy them from bins, in bulk. I think Fred Meyers has the same thing. Unfortunately, the only place around here to buy them in bulk is at the coop, where most of them are organic and everything is expensive.

For purposes of costing my menus, I've been assuming that I could get a little bit of whatever other herbs and spices I need at the coop for 50 cents or a dollar, but hadn't really looked into it any more closely that that. Until about a week ago, when I went over and got prices on the things I seemed to be using the most. I got the price per pound from there, went online to find how many grams were in a tablespoon of the seasonings (I fiddled until I came up with the same number of calories in some number of grams as in a tablespoon), and then came up with a price per tablespoon. For most things, except some of those that I can get for 50 cents at Walmart, a tablespoon will last me a long time. Like months. At least as long as they say you should keeps herbs and spices before they go stale.

Here are the prices per pound and per tablespoon at our local coop.

allspice - $29.79/lb, 40 cents per tablespoon
celery seed - $18.80/lb, 27 cents per tablespoon
cayenne - $15.48/lb, 18 cents per tablespoon
red pepper flakes - $7.69/lb, 9 cents per tablespoon
chili powder - $22.89/lb, 38 cents per tablespoon
cinnamon - $9.19/lb, 14 cents per tablespoon
cloves, ground - $18.55/lb, 27 cents per tablespoon
dill seed - $13.29/lb, 19 cents per tablespoon
dill weed (the dried greens) - $26.49/lb, 18 cents per tablespoon
ginger - $17.89/lb, 21 cents per tablespoon
marjoram leaf - $20.49/lb, 5 cents per tablespoon
paprika - $17.09/lb, 26 cents per tablespoon
rosemary - $12.79/lb, 9 cents per tablespoon
garlic powder - $13.69/lb, 26 cents per tablespoon

It's by no means exact, but a tablespoon of a ground herb or spice seems to run about 7 grams per tablespoon. At least you could use that as an estimate in figuring the cost per tablespoon. Say about 2% of the cost per pound. So, if something costs $20 per pound, it would cost about 40 cents per tablespoon. Actually, that's high - it's really closer to 1.5% of the per pound cost, but 2% is easier to figure. Leaf herbs are more variable, but if you figure 1% of the per pound cost you should be a bit on the high side. So if a leaf herb - oregano leaf, for example, instead of ground oregano - costs $20 per pound, it probably costs less than 20 cents per tablespoon.

Some things are a better buy at Walmart, because I use a lot of them, like cinnamon and chili powder, but a lot of them are actually cheaper at the very expensive coop. The problem is that I tend to buy way too much at a time there. I may have figured out a solution to that problem, though. We can take in our own jars, weigh them before we fill them, and then use them to buy the seasonings. The cashier takes off the weight of the jar. I’m going to try putting a tablespoon of salt or something like that in a few jars and look very hard at them to see how much a tablespoon is. I might even draw a line around the jar at one tablespoon. Then, when I need a refill, I’ll try to get just one tablespoon. Or even less of a few things. It will make it a lot easier to keep fresh herbs and spices that way, too. I hate to throw out an almost full jar of something, even if it is several years old! If you can't take in your own jars, try doing the same thing with one of their bags. Get a good idea of how much a tablespoon is, and then try to get only that much. Or however much you think you'll use, but using that idea.

Some herbs and spices – bay leaf for one – can sometimes be bought in little plastic pouches in the Mexican section of some stores. Or I’m told that you can sometimes buy spices more cheaply in ethnic grocery stores.

Finally, growing your own is a good option, if you can. I have a tarragon plant that I planted several years ago. It keeps coming back every year. So do my chives. I also have thyme and rosemary in pots. I move the pots outside in the summer and back inside in the winter. I’ve done the same with parsley and oregano. And basil and dill grow in the summer and are good for other garden plants, too, though they have to be replanted each summer.

My biggest problem with herbs and spices, both fresh and from the store, is that I buy way more than I use. Not only do I buy too much of each one, but then I forget to use them. I’m working on using more fresh herbs this month in my real life. They do add a special touch to things.

  
  Member Comments About This Blog Post:

BUDGETMAW 6/6/2013 8:42AM

  It's not the little shrpinkles that add up, Woubbie. It's the jars and bottles you have to buy to get them!

Report Inappropriate Comment
WOUBBIE 6/5/2013 5:57PM

    Interesting - I never really think about the cost of all those little shprinkles.

Report Inappropriate Comment
NOWYOUDIDIT 6/5/2013 4:56PM

    Wow! Thanks for sharing! I make my own spice blend- I add everything but garlic and onion to it, I add those to the food last. I use about 1/4 cup. In 20 cups of brown rice for the kids and group home gals I use 2 T garlic and 1/2 c dried onions. I never realized it was all so expensive! Thank You! emoticon

Report Inappropriate Comment


Week 3 at May 30 - June 5 Prices

Tuesday, June 04, 2013

Day 15 -
Breakfast – eggs, butter, cantaloupe
Lunch – Lentil Soup, sour cream, cheddar
Supper – Microwave Spinach Lasagna, lettuce, Italian dressing, Basic Salad Mix

Day 16 -
Breakfast – yogurt, flax, sunflower seeds, half and half, cinnamon, strawberries
Lunch – salad of lettuce, tuna, Italian dressing, egg, Basic Salad Mix, mayo, sunflower seeds
Supper – Creamy Winey Chicken, buttered zucchini and carrot

Day 17 -
Breakfast – eggs, butter, cantaloupe
Lunch – salad of cabbage, Asian Peanut Butter Pork, mayo, mustard
Supper – roasted chicken, Broccoli Casserole

Day 18 -
Breakfast – yogurt, flax, sunflower seeds, half and half, cinnamon, strawberries
Lunch – Sausage Gravy over eggs
Supper - Microwave Spinach Lasagna, lettuce, Italian dressing, Basic Salad Mix

Day 19 -
Breakfast – eggs, butter, cantaloupe
Lunch – salad of lettuce, chicken, ranch dressing, egg, Basic Salad Mix
Supper – Lentil Soup, franks, cheddar

Day 20 -
Breakfast – yogurt, flax, sunflower seeds, half and half, cinnamon, strawberries
Lunch – cheese omelet, lettuce, ranch dressing, Basic Salad Mix
Supper – pork chop, zucchini, carrot

Day 21 -
Breakfast – eggs, butter, cantaloupe
Lunch – soup of broth, frozen spinach, parmesan cheese, whipping cream; devilled egg
Supper – stir fry of Asian Peanut Butter Pork, carrot, cabbage, onion, oil

Cost of food eaten this week was $23.47, or an average of $3.35 per day. Average daily calories = 1795, fat = 134 grams, protein = 97 grams, total carbs = 50 grams, fiber = 14 grams, net carbs = average of 36 per day.

Links to this week's recipes -

Lentil Soup - recipes.sparkpeople.com/recipe-detai
l.asp?recipe=2497301


Microwave Spinach Lasagna - recipes.sparkpeople.com/recipe-detai
l.asp?recipe=2474584


Italian Salad Dressing - recipes.sparkpeople.com/recipe-detai
l.asp?recipe=2492923


Creamy Winey Chicken - recipes.sparkpeople.com/recipe-detai
l.asp?recipe=2498971


Crockpot Asian Peanut Butter Pork - recipes.sparkpeople.com/recipe-detai
l.asp?recipe=2480132


Broccoli Casserole - recipes.sparkpeople.com/recipe-detai
l.asp?recipe=2493780

  


First Page  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 Last Page