BUDGETMAW   11,651
SparkPoints
10,000-14,999 SparkPoints
 
 
BUDGETMAW's Recent Blog Entries

How much do I eat?

Friday, November 02, 2012

After all, one could stay under $130 per month eating foie gras and lobster, if the portions were small enough!

I eat LOTS! I average over a pound a day each of meat (raw weight, including bones, and counting 1 egg as I ounce of meat) and veggies (before peeling, etc.). That's a lot of food! Sometimes I eat more than I really want, because I'm having trouble getting my calories high enough. Which is because I'm having trouble getting enough fat, not enough protein or veggies. After all this time, it still boggles my mind to struggle to eat more calories and fat! It's not lack of money in the budget for fat, it's having trouble figuring out what to eat. Like today. I cooked some bacon, then scrambled eggs and veggies in the fat. So I ate all the fat from the bacon. I had eggs in my soup, plus coconut milk (for the fat) and 2 T of butter. And supper will be about a pound of pork shoulder steak, and more bacon grease to fry my green beans. And more coconut milk in my evening tea! Having trouble getting in enough fat seems to run in spurts. Some days I have to cut back a bit, other days (like today) I have to really work at getting enough. Though it just occurred to me that I could have had some sunflower seeds instead of the butter to increase my calories and fat. I have to be careful, though, with nuts and seeds. Eating them plain is likely to lead to overeating them, or even binging on them. I've been using coconut milk instead of whipping cream ever since I did a Whole30 (strict Paleo) in July and August. One of the things you don't eat on a Whole30 is dairy. I'm going to get some whipping cream when I go to the store on Sunday, though. It has more calories (more fat) than coconut milk. And I like it better, too. I just don't think it's as healthy as the coconut milk. There sure are a lot of trade-offs when it comes to eating healthy!

  
  Member Comments About This Blog Post:

MONADM1 11/2/2012 3:23PM

  BUDGETMAW,

here in Alberta, Canada, I wouldn't be able to get by on $130 a month for groceries, unless I added starchy and sugary foods. That's out, though, since I have been following a low-carb diet for 5 months now.

All our produce is very expensive, since we have a very short local growing season and most fruit and vegetables have to be shipped from far away. And, sadly, at Farmer's Markets we pay prices that are well above those at the grocery store. The best produce prices are found at a local Chinese superstore, which means we are eating a lot of leafy greens !

Alberta is known for outstanding beef, but the cost of all types of meat is getting more and more prohibitive, as well. So, I am glad that living on a reduced budget is just an "exercise" for us, and not a grim reality.

I very much enjoy your posts!
Mona


Report Inappropriate Comment


Wednesday and Thursday, Days 16 and 17

Thursday, November 01, 2012

Wednesday -
B - eggs scrambled in bacon grease
L - chicken, mushrooms and onion sauteed in butter with sour cream; red bell pepper
S - Pork, Turnip and Cabbage (from Dana Carpender's new Slow Cooker cookbook)
T - tea with gelatin and coconut milk

Estimated cost of Wednesday's food - $4.08

Thursday -
B - yogurt with flaxmeal, sunflower seeds and cinnamon
L - salad of chicken, mayo, tomatoes and celery
S - Pork, Turnip and Cabbage
T - herbal tea with gelatin

Estimated cost of Thursday's food - $4.03

The reason the food is higher than usual is that I used some pork chops that I "bought" last spring instead of the cheaper pork steaks. It would have been about 70 cents less each day if I had used the pork steaks. Actually, I don't know what I paid for the pork chops, but they were "leftover" at the end of February so I figured I might as well use them. I used a recent add price of $1.89 per pound in computing the cost of the days' food.

I sure wish ground beef would go on sale! I have lots of pork to eat, and I like pork, but I'd like more variety, too. I'll check the price of meat at Walmart when I go there on Sunday and maybe buy some even if it's not on sale.

  
  Member Comments About This Blog Post:

NAYPOOIE 11/2/2012 3:51PM

    The stuff I buy is just advertised as ground beef, no clue what cuts went into it. The higher the fat level, of course, the cheaper. I usually pay under $3.00.

Report Inappropriate Comment
BUDGETMAW 11/2/2012 2:59PM

  I think I saw one add for $2.99 per pound, most have been $3.29 or above. But those are for ground chuck, which does tend to be higher. For some reason, $1.89/lb has been sticking in my head. I'd probably stock up some at anything under $2.00. I suspect it's higher than that where you are?

Report Inappropriate Comment
NAYPOOIE 11/2/2012 2:50PM

    What do you consider a good price on ground beef?

Report Inappropriate Comment


Tuesday (Day 15)

Wednesday, October 31, 2012

Had a sort of strange day on Tuesday. I was doing fine until about 3:15 I noticed that I was in a-fib (atrial fibrilation). That's an irregular heart beat where instead of the heart going glub-bub, glub-bub, glub-bub the glub's and the bub's are out of sync with each other. No correspondence between the glubs and the bubs at all. It's not a new thing for me (I used to go into a-fib about once a year, but haven't in a long time) and fortunately I always go back to a normal rhythm soon. Apparently it can be quite serious, though it hasn't been for me.

Anyway, when I went into a-fib I laid down for a while and took a nap, then got up again about 5:15, still in a-fib. So I didn't want the pork chop and fried green beans I had planned. Somehow all that fat just didn't appeal. So I had a big bowl of soup, instead. I went back to a normal rhythm about 7:00, but it left me really tired for the evening. I'm back to feeling fine, today, I'm glad to say.

Tuesday's food -
B - bacon and eggs
L - Fauxtato Soup - broth, onion, cauliflower, bacon grease, sour cream
S - Soup - broth, chicken, spaghetti squash, spinach

Estimated cost of the day's food - $2.79

  
  Member Comments About This Blog Post:

LIVINMYDREAMS 10/31/2012 12:07PM

    Glad to hear that you are doing better and that you are able to manage it well on your own. Thanks again, Maw, for all the work you do for this team!
emoticon

Report Inappropriate Comment


Monday (Day 14)

Tuesday, October 30, 2012

I've been trying to think how my eating is different on this Food Stamp Challenge, other than lots of Farmers Market veggies in the summer. I don't think it's really all that different, other than being a lot more concious of what I'm eating and how much it costs and how it fits in with the budget. I know that it has kept me from overeating on occasion, or from grazing or snacking. That's not to say that I usually spend only $130 per month on food, but that's mostly because I buy so much of my food at the Farmers Market, including almost all of my meat. I think I paid about $3 per pound of processed meat when I bought a whole pig this summer, but I'm pricing the pork steaks, for example, at the 98 cents per pound sale price at the store. The guy at the FM where I bought a whole bunch of hamburger sells beef for $2.70 per pound if you buy half an animal. I'm not sure if that's live weight or hanging weight or processed weight. If that's processed weight, that's a great price for mostly organic (not certified) grass-fed and grass-finished beef! Unfortunately, I don't have the freezer room for it at the moment. Do you remember the I Love Lucy episode where she bought a freezer and a side of beef?

I'm half way through this challenge, and doing ok. I think I have about $20 left in this month's budget, but could get throug the rest of the month from the fridge and freezer. What I don't have is much room for bulk buying of specials. I'd like to get some more hamburger. I'll be eating pork most of the next two weeks, because that's what I have because that's what was on sale. I'd also like to have some extra cash to carry over to next month, because I'd like to see how I could at Thanksgiving. Maybe. Or I may skip that.

Monday's food -
B1 - egg, mayo
B2 - eggs scrambled in butter and drippings
L - Pumpkin Hominy Chili with sour cream
S - salad of chicken, celery, mayo, tomato, sunflower seeds
T - tea with gelatin and coconut milk

Estimated cost of the day's food - $3.52

I had two breakfasts, because I was on a work detail at the church from 6 am - 8 am and wanted to eat a little something before I left. Then had my real breakfast when I got back.

  
  Member Comments About This Blog Post:

BUDGETMAW 10/31/2012 11:53AM

  So do I, CanBDone. So do I. Especially with the Farmers Market. I buy way too much produce there than I can possibly eat.

Report Inappropriate Comment
CANBDONE 10/31/2012 10:35AM

    Your frugalness impresses me. I'm cooking for one, also, and need to stop wasting food. I overplan with produce then end up throwing it away or cook a big batch and let it go bad.

Report Inappropriate Comment


Sunday (Day 13)

Monday, October 29, 2012

I went to the Farmers Market on Saturday, expecting to get eggs and maybe another spaghetti squash or two. I figured that the summer veggies would be long gone. I was wrong. There were still lots of tomatoes, peppers, eggplant, zucchini, and green beans, and I even saw a little bit of okra. The fall crops were in, too - cabbage, napa cabbage, kohlrabi, winter squash of every variety you've ever heard of and a bunch you haven't heard of, too. Plus the usual meats and cheese and honey and maple syrup (did you know that Indiana used to produce more maple syrup than any other state?) and such.

I caved. I couldn't see not eating all that lovely summer produce when it won't be produced locally again until next summer. (Though one farmer told me that he would continue to have it until the end of November. He puts a hoop house up over the plants when it gets cold, and that's why he still has summer veggies.) So I bought some green beans and tomatoes, big red bell peppers, and kohlrabi and daikon. I was planning to quit the FS Challenge until after the veggies are gone from the Farmers Market, but then decided to stick with it. I will do a bit of cheating, though. I'll price the green beans and tomatoes as though they were canned instead of fresh (so 59 cents a pound for each of them). The peppers I'll go ahead and price at the 50 cents each that I actually paid. And I think I'll price the kohlrabi like carrots, since that's sort of how I'll use them, to add some crunch. So it's not exactly accurate, but close. I'll probably end up eating more veggies, too, than I normally would on the Challenge, so my costs and my expenditures will be a bit higher. So I guess that will make it more of a challenge, won't it. I am so fortunate that I can cheat when I want to!

Sunday's food -
B - yogurt with flaxmeal, sunflower seeds and cinnamon
L - soup of homemade broth, kale, frozen spinach, tomatoes, mushrooms, eggs, and coconut milk
S - pork steak and broccoli and carrots with butter
T - tea, gelatin, coconut milk

Estimated cost of Sunday's food - $4.10, which is the highest day yet. But still less than the $4.19 per day of the average food stamps for one person.

  


First Page  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 Last Page