Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Secrets of Success

< Secrets of Success Main Page    Submit a Secret

Saving Money Secrets

Share your best advice for living on a budget and stretching your dollars.

See Another Category:
go
Please note these are member-submitted secrets and are not reviewed by SparkPeople's health experts for accuracy. If you feel a secret is inappropriate, please click the "Report Inappropriate Secret" on the secret's page and our staff will review it.

12

Members Were Sparked
This Sparked Me!
Leave a Comment

Buy Novelty size yogurt and measure smaller servings!

Determine which yogurt suits you best and buy the bulk (large 32oz./2lb. Novelty) container! In order to reduce calories as well as save money, scoop out smaller serving than the standard serving size. Then add your own flavorings to allow for as many variations as you'd like! The larger sizes cost less, being able to define your own serving size allows you to spend even less. A bonus is you get to control your calorie intake as well! A 180 calorie 8oz. yogurt becomes a 90 calorie 4oz. treat!

- Submitted by HEALTHY4UNI 5/15/2013 in Saving Money | 1 Comment

31

Members Were Sparked
This Sparked Me!
Leave a Comment

Make your own soaps....all natural!

Find your nearest craft store & purchase Soap Base. The cost is around $9.99 lb. Different types, goats milk, olive oil, Shea butter, coconut oil, etc. Purchase a plastic soap mold at $1.99. Melt four squares & add any spice you would like; cinnamon, coffee, lemon juice, cayenne, etc. Get creative & look up the benefits to each spice before adding. Coffee soap is great for wrinkles, cellulite, stretch marks. Cinnamon is good for circulation, acne, blood pressure. Let stand in mold for 1 hour!

- Submitted by SWANATOPIA 4/24/2012 in Saving Money | 2 Comments

33

Members Were Sparked
This Sparked Me!
Leave a Comment

SHOP AT ETHINIC MARKETS

I recently discovered an Asian Food Market. As I walked through looking at what they had I got stuck in the meat department. Their ground beef "looked" extremely lean, the packaged was marked "market trim" (?) and it was only $1.99 per pound. When I cooked this meat there was VERY little fat that came out. In a side by side comparison it was a little leaner than the 93/7% lean meat I can my at the regular market for $4.99 pound. So don't pay money for the fat!

- Submitted by 90DAYCHALLENGE 7/19/2011 in Saving Money | 2 Comments
Page: (1 total)  
           RSS Feed: Saving Money Secrets RSS Feed