Secrets of Success

6

MEMBERS SPARKED This Sparked Me!
Leave a Comment

Help your local teachers out.

It's back to school time. Sales are on, each year the teachers in your local schools spend thousands of their own money getting supplies for kids and classrooms. If everyone out their ( single folks too) spent $25 and got things like gift cards, crayons, copy paper and so forth teachers would have s...

This Sparked Me! Leave a Comment

3

MEMBERS SPARKED This Sparked Me!
Leave a Comment

4C Totally Light 2 go

I changed to this water additive because I got sick of adding 2 of the True Lemon packets to each 16.9oz bottle of water. These I only have to add one per bottle and the flavors are great! My favorite is wild berry- pomegranate, it's a good replacement for loganberry pop. But all of them that I hav...

This Sparked Me! Leave a Comment

66

MEMBERS SPARKED This Sparked Me!
Leave a Comment

WHite Rain Shampoo instead of "Scrubbling Bubbles"

I can get White Rain Naturals shampoo for 75 cents a bottle, I use it in the tub to take of soap scum easily, to wipe down the shower walls, it's great as an emergency dish soap ( or even not so emergency) and it will even work as a laundry pre soak if need be. And it even works great on my hair!

This Sparked Me! Leave a Comment

34

MEMBERS SPARKED This Sparked Me!
Leave a Comment

Get Involved

Join a team, lead a team, create a team. Play on the message boards for your teams, get to know folks. Read blogs and comment. Encourage others, make friends, whatever,,,the more involved you are the more you will want to be here, and the more support you can give and get.

This Sparked Me! Leave a Comment

27

MEMBERS SPARKED This Sparked Me!
Leave a Comment

Amazon Gift Certificates

I save all my water bottles ( they now have a 5 cent deposit) and return them for change. When I get a bunch of change I turn it in at coinstar for amazon gift certificates. Which I then use for rewards for myself or gifts for some one who needs a lift.

This Sparked Me! Leave a Comment

28

MEMBERS SPARKED This Sparked Me!
Leave a Comment

Make your own popsicles

Instead of buying pricey Popsicles - make your own out of juice. You can buy the molds in various sizes and use them over and over. Instead of paying $2.69 for 6 popsicles, you can buy a half gallon of OJ for $1.89 ( depending on the prices in your area) and make 2- 3 times that amount of pops.

This Sparked Me! Leave a Comment
Please note these are member-submitted secrets and are not reviewed by SparkPeople's health experts for accuracy. If you feel a secret is inappropriate, please click the "Report Inappropriate Secret" on the secret's page and our staff will review it.