Secrets of Success

Eat Real Food

0SHARES

23

MEMBERS SPARKED

If you go to the grocery store you may notice the cheapest way to buy a potato is in a ten pound bag. A slightly more expensive way is one by one. If you buy them frozen like fries or hash browns they become more expensive still. The more processed a food item gets the more $$ per pound you pay. The most expensive way to buy a potato? Probably a potato chip - so save money by buying the least processed

This Sparked Me! Leave a Comment
Please note these are member-submitted secrets and are not reviewed by SparkPeople's health experts for accuracy. If you feel a secret is inappropriate, please click Report Inappropriate Secret and our staff will review it.

Member Comments

  • Wow!! I never realized that! It's a Lose-Lose situation when you buy processed foods. There's no nutrition in them and they cost more. - by RAINBOWSNROSES

Leave a Comment

Leave encouragement, a question, or anything else relevant to this. All comments must abide by SparkPeople's Community Guidelines.

Log in to post a comment.
Diet Resources: dog walking | walking tours | walking boots