Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Secrets of Success

< Secrets of Success Main Page    Submit a Secret

Make Your Own Popsicles

28

Members Were Sparked
This Sparked Me!

Instead of buying pricey Popsicles - make your own out of juice. You can buy the molds in various sizes and use them over and over. Instead of paying $2.69 for 6 popsicles, you can buy a half gallon of OJ for $1.89 ( depending on the prices in your area) and make 2- 3 times that amount of pops.

MORE INFORMATION:
If you buy one box of popsicles a week, for the summer ( May June, July, August) you could save about half the price or more. I got my popsicle molds at the dollar store.
- Submitted by ANDI_3K 4/19/2010 in Saving Money | 4 Comments
Please note these are member-submitted secrets and are not reviewed by SparkPeople's health experts for accuracy. If you feel a secret is inappropriate, please click Report Inappropriate Secret and our staff will review it.

Member Comments

SHANILL84 4/19/2010 9:43:00 PM

    You can do the same thing with yogurt or fat free sugar free pudding for a creamier treat.
DAISI7 3/25/2012 4:11:00 PM

    neat idea!
JRBASKIND 11/11/2010 12:10:00 PM

    You could even make sugar-free popsicles with sugar-free drinks.

emoticon
DISTAN 9/2/2010 10:20:00 AM

    So true

Leave encouragement, a question, or anything else relevant to this. All comments must abide by SparkPeople's Community Guidelines.

Log in to post a comment.

Related Secrets

Diet Resources: small stair stepper | weider stair stepper | proform stair stepper